Gofruoto kartono pakuočių gamintoja „DS Smith“ savo rafinavimo procese pradėjo naudoti biologinius klijus. Perėjimas prie naujojo produkto vyko sklandžiai, ir bendrovė jau kelerius metus naudoja Kiilto „Pack Eco“ klijus. Šiuo pakeitimu tiek „DS Smith“, tiek „Kiilto“ prisideda prie savo aplinkosaugos tikslų įgyvendinimo.
Tvarumas yra neatsiejama gofruoto kartono pakuočių gamintojo „DS Smith“ žiedinės ekonomikos verslo modelio dalis. Kiilto taip pat siekia būti aplinkosaugos pionieriumi savo pramonėje. Ambicingi abiejų bendrovių tikslai reikalauja ir strateginių sprendimų, ir daugybės praktikos bei procesų pokyčių, kuriais siekiama pažangos siekiant aplinkosauginių tikslų. Geras tokio pokyčio pavyzdys – klijai, naudojami „DS Smith“ gofruoto kartono pakuočių gamyboje, tobulinimo procese buvo pakeisti į biologiškai švarius „Kiilto Pro Pack Eco“ klijus, vietoje iškastinio kuro pagrindu pagamintų klijų.
„Perėjimas prie biologinių klijų naudojimo vyko sklandžiai, o gaminys puikiai atitiko mūsų procesus“, – sako Katja Viitala, „DS Smith“ operacijų kompetencijos vadovė.
Siūlymą pereiti prie biologinės kilmės klijų pateikė Kiilto.
„Kiilto Pro Pack Eco“ klijus sukūrėme atsižvelgdami į popieriaus ir pakavimo pramonės poreikius. Klijai savo savybėmis atitinka panašių, biologiškai nesusijusių produktų savybes, be to, dėl jų nereikia keisti kliento gamybos proceso. Naudodamas šį gaminį klientas gali lengvai pereiti prie ekologiškesnio varianto, nesumažindamas kokybės ar proceso efektyvumo“, – sako „Kiilto“ regiono vadovas Topias Heinisuo.
Klijavimas yra gofruotojo kartono pakuočių gamybos proceso dalis
Per daugiau nei dešimt metų „Kiilto“ ir „DS Smith“ užmezgė tvirtą partnerystę, paremtą atvirumo, skaidrumo ir aktyvumo principais.
„Kiilto“ dėl ilgametės partnerystės yra susipažinusi su mūsų mašinomis ir procesais, todėl prireikus, jų komanda gali suteikti mums techninę pagalbą, taip pat ir naujų idėjų dėl klijų naudojimo. Ir mes tikimės, kad „Kiilto“ savo patirtimi prisidės prie sklandaus klijavimo procesų vykdymo“, – sako Viitala.
Klijavimas yra viena iš „DS Smith“ gofruotojo kartono gaminių gamybos proceso sudedamųjų dalių. Pakuotėse, kurias reikia klijuoti klijais, labai svarbu, kad klijavimo procesas vyktų sklandžiai ir rezultatai būtų patvarūs. Jei klijavimo procese kyla problemų, mašinos gali sustoti ir gamykla gali apskritai nebegalėti gaminti produktų. Kita vertus, jei negalima pasikliauti galutiniu suklijuotu gaminiu, tai gaminys gali neatitikti kliento kokybės lūkesčių.
„Kiilto“ tiekimo patikimumas yra geras, o klijai veikia taip, kaip turėtų“, – sako Viitala.
Perėjimas prie biologinių klijų buvo lengvas
Klijai sudaro tik kelis procentus viso „DS Smith“ gofruoto kartono pakuočių svorio, tačiau per metus „DS Smith“ Suomijos gamyklose sunaudojama tonos klijų. Dėl šios priežasties, perėjimas prie biologinių klijų nėra nereikšmingas aplinkosaugos požiūriu.
„Biologiniuose klijuose iškastinės žaliavos pakeičiamos atsinaujinančiomis žaliavomis. Atsinaujinančiomis žaliavomis gali būti medžiagos, kurios kitu atveju būtų nepanaudotos. Tokių medžiagų pavyzdžiai – šalutinės miško pramonės žaliavos“, – sako Heinisuo.
Stengiamasi klijuose dažniau naudoti aplinkai mažiau kenksmingas atsinaujinančias žaliavas, pavyzdžiui, atliekant masės balanso skaičiavimus. Tai reiškia, kad žaliavą gaminanti gamykla į savo procesą, šalia esamų iškastinių žaliavų, įtraukia atsinaujinančias, biologines žaliavas. Dėl to gaunamos biologinės žaliavos, kurias skaičiavimo būdu galima atskirti nuo iškastinių.
„Ši koncepcija panaši į, pavyzdžiui, vėjo energiją. Masės balanso skaičiavimai leidžia naudoti esamus gamybos įrenginius bioskaidžių produktų gamybai, todėl nereikia statyti naujų gamybos įrenginių“, – aiškina Heinisuo.
„Kiilto“ tiekia bendrovei „DS Smith“ biologinės kilmės klijus „Kiilto Pro Pack Eco“, kurie gaminami naudojant masės balanso skaičiavimus. Pereiti prie šios technologijos buvo labai lengva, nes klijai, pagaminti naudojant masės balanso skaičiavimus, cheminiu ir fiziniu požiūriu yra lygiaverčiai klijams, pagamintiems iš iškastinio kuro.
„Dėl šio pakeitimo nereikėjo koreguoti kliento procesų. Vienintelis dalykas, kuris pasikeitė, yra tai, kad dabar klijuose yra gerokai daugiau biologinių medžiagų“, – sako Heinisuo.
Ateities gofruotas kartonas gali būti gaminamas iš jūros dumblių arba margainių
„DS Smith Group“ nuolat atlieka mokslinius tyrimus, siekdama ištirti alternatyvias pluoštines medžiagas, išskyrus įprastą medienos pluoštą, naudojamą gofruoto kartono pakuotėms. Ateityje bendrovė gali gaminti gofruotą kartoną ne tik iš medienos pluošto, bet ir iš tokių medžiagų kaip jūros dumbliai, margainiai ar šiaudai.
„Norėdami vadovauti perėjimui prie mažo anglies dioksido kiekio žiedinės ekonomikos, turime gebėti mąstyti nestandartiškai. Tai taikoma ir naujausioms inovacijoms, ir mažesnėms plėtros sritims. Po truputį maža tampa daug“, – sako Viitala.